Strony internetowe - Lębork Łeba

Profesjonalne strony internetowe dla biznesu

e-mail: kontakt(at)mernet.pl    tel.: 604 607 996

Z pamiętnika technika v1 blue screen Win7 i USB 3.0

Życie uczy pokory. Blue screen uniemożliwia pracę na win7?!

blue screen windows 7Geneza problemu - rozbuda komputera o nową kartę graficzną GEFORCE GTX 650 + wymiana zasilacza na mocniejszy. 

 

Modernizacja komputera na Intel i5 i płycie Gigabyte Z68MA-D2H-B, 8GB RAM. Płyta główna z grafiką zintegrowaną, system Windows 7 64bit. Co ważne, komputer łączy się się z siecią za pośrednictwem adaptera WiFi na USB.

Przy pierwszym odpaleniu komputera pojawił się niebieski ekran. Restart. Blue screen ponownie! Po wyjęciu jednej kości pamięci system uruchomił się i pozwolił na zainstalowanie sterowników do karty graficznej, następnie po włożeniu drugiej (usuniętej wcześniej kości) system działał prawidłowo. Niestety po kilkunastu minutach pracy ponownie niebieski ekran. Przez kilka kolejnych godzin system pracuował w miarę poprawnie, ale co kilka godzin pojawaił się blue screen. Po dyskusjach z zaprzyjaznionymi "sprzętowacami" wysunęliśmy kilka hipotez dotyczących przyczyn problemu. Po pierwsze wadliwy zasilacz, kolejna - wadliwa karta graficzna. Wnioski wydają się naturalne, gdyż to jedyne komponenty wymienione w komputerze, a wcześniej problem nie występował.

W momencie kiedy częstotliwość występowania blue screenów znacząco się nasiliła zdeinstslowałem nową kartę graficzną, ale oczekiwany efekt nie nadszedł. System nadal kończy pracę wyświetlając niebieski ekran. Powróciłem do starego zasilacz, a więc komputer wrócił do stanu sprzed modernizacji. Niestety okazało się, że blue screen zadomowił się na komputerze na dobre. Ponadto okazuje się, że z każdym kolejnym restartem systemu występują caraz większe problemu z połączeniem WiFi, a niebieski ekran konczy pracę Windowsa siedem co kilka minut!

Kolejnym moim krokiem była reinstalacja sytemu na nowym dysku (w celu wykluczenia awarii HDD). Ponownie, po kilku minutach pracy system leży na niebiesko;/ Przyczyna okazała się dość zabawna... Kieruję tego posta do osób, które w przyszłości będą maiły podony problem.

Rowiązanie problemu blue screen na Windows siedem: 

Okazało się, że adapter WiFi został podpięty do portu USB 3.0, spowodaowło to olbrzymie problemy w pracy systemu. Po usunięciu adaptera z "niebieskiego" (3.0) portu USB system ponownie pracuje prawidłowo, Swoje przypuszczenia potwierdziłem po przeczytaniu postów na forach anglojęzycznych, gdzie okazało się, że w Windows 7 niektóre urządzenia podłączane do portu USB 3.0 powodują właśnie blue sreeny.