Strony internetowe - Lębork Łeba

Profesjonalne strony internetowe dla biznesu

e-mail: kontakt(at)mernet.pl    tel.: 604 607 996

Dlaczego system zwalnia? Takie tam o reinstalacji Windows 7

Jak wiadomo każdy system prędzej, czy później będzie wymagać interwencji ze strony serwisowej. O ile po instalacji Windows chodzi szybko, to z czasem obserwujemy systematyczny spadek wydajności. Ponadto, podczas korzystania z Internetu i instalacji różnych aplikacji w systemie robi się olbrzymi bałagan, gdyż często użytkownicy nie zwracają uwagi na to, jakie dodatki instalują się w naszym systemie wraz z instalowanymi programami. 

Mimo obecności antywirusa w systemie, często zauważymy, że nasze przeglądarki internetowe zamiast strony startowej, którą usiłujemy ustawić, konsekwentnie wyświetlają zupełnie inne strony (pozornie niegroźne). To już pierwszy sygnał, że poinstalowane w naszym systemie dodatki mogą pełnić niepożądane z punktu widzenia użytkownika funkcje. Niby nie są to wirusy, nawet programy antywirusowe nie wszczynają alarmu, a jednak coś dzieje się poza naszą kontrolą i świadomy użytkownik nie może się na to godzić.

Systematycznie tworzenie kopii danych?

Ze względu na mnogość ewentualnych dodatków, toolbarów itp., oraz zmienność nazewnictwa nie ma sensu i powodu, aby wymieniać tu ich nazwy. Jeżeli w Twoim systemie dzieją się dziwne rzeczy, otwierają się niechciane strony, system bardzo wolno chodzi to znaczy, że warto zainteresować się tematem usuwania niepożądanych dodatków z komputera. Na popularnych portalach internetowych można znaleźć porady i oprogramowanie do usuwania „śmieci” z naszego systemu. Warto wspomnieć o takich programach jak AdwCleaner, czy CCleaner, choć ich użycie zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko, że poprzez nieroztropne użycie tych programów doprowadzimy do poważnej awarii systemu operacyjnego. Programy te z pozoru nie są groźne, mogą jednak oferować modyfikowanie rejestru, a to zawsze bywa ryzykowne.

Kiedy ponownie instalować Windows?

Czasami po długich godzinach pracy nasz system staje się tak wolny, tak zaśmiecony, że być może jedynym ratunkiem będzie reinstalacja Windows. W momencie, kiedy mamy dodatkowe atrakcje w formie niebieskich ekranów (blue screen) odwlekanie decyzji o reinstalacji nie ma już uzasadnienia.

Zapewne wielu użytkowników odwleka decyzję o reinstalacji, motywując to faktem, że w komputerze mają poinstalowane programy oraz powiązane z tymi programami dane. Odtworzenie tych programów po reinstalacji oraz ponowne umieszczenie danych z pewnością jest bardzo czasochłonne. Wolimy się zatem jeszcze trochę pomęczyć, aby uniknąć trudnej i mozolnej procedury odbudowy naszego systemu. Zazwyczaj w końcu i tak decydujemy się na radykalne rozwiązanie i procedura odtwarzania danych nas nie ominie.

Gdy "padnie" HDD...

Warto również zastanowić się nad sytuacją, w której nasz dysk twardy przestanie funkcjonować. Wówczas nasze dane zginą, a ich ewentualne odtworzenie może okazać się bardzo kosztowne. Z tego względu, czy chcemy, czy nie, warto wykonywać regularnie kopie naszych danych na innych nośnikach (np. dysk przenośny). Posiadając kopię danych możemy po prostu spać spokojnie, a reinstalując system, możemy przekonać się o skuteczności zastosowanych przez nas procedur mających na celu zabezpieczenie naszych danych.

Reinstalacja z zabezpieczeniem danych...

Jeżeli nie mamy do czynienia z awarią dysku twardego, a jedynie nasz system wymaga instalacji od zera (mamy zatem jeszcze działający system), warto rozważyć instalację systemu na innym dysku twardym (mamy wówczas nasz wciąż działający system na innym dysku i zawsze możemy do niego wrócić). W przypadku problemów z odbudową systemu lub zaimportowaniem danych będziemy mogli poprosić o pomoc fachowy serwis, a nasz system nadal funkcjonuje.

Podczas reinstalacji systemu zazwyczaj możemy zaingerować selektywnie jedynie w partycję systemową, dzięki czemu dane na innych partycjach są bezpieczne (istnieje jednak ryzyko, że podczas instalacji dane na innych partycjach ulegną uszkodzeniu – z tego względu rozsądniej jest wykonać kopię danych na innym dysku).

Nie można zainstalować Windows na dysku GPT?

Kłopot pojawi się, kiedy podczas instalacji otrzymamy komunikat zawierający informację, że nie można wykonać instalacji systemu, gdyż nasz dysk jest w systemie GPT. Według informacji na stronach producenta, aby zainstalować Windows powinniśmy przekonwertować dysk na MBR. Możemy przekonwertować dysk z pozycji instalatora Windows za pośrednictwem wiersza poleceń (SHIFT i F10) za pomocą kilku komend (o tym niżej).

Brzmi groźnie, w praktyce nie jest to jednak trudne. Z pomocą przychodzi sam Microsoft (GPT to MBR) Niestety podczas konwertowania utracimy wszystkie dane z naszego dysku (dlatego kopiujemy wszystkie dane na dysk zewnętrzny). Aby dokonać konwersji wybieramy kombinację klawiszy [SHIFT i F10], co spowoduje wywołanie konsoli. W konsoli wpisujemy polecenie diskpart. Dalej w konsoli mamy już uruchomione odpowiednie narzędzie, więc wpisujemy list disk – w efekcie zobaczymy informacje o zainstalowanych dyskach (nie partycjach!) w naszym komputerze. Jeżeli mamy zainstalowany tylko jeden dysk, to nasz dysk będzie miał numer 0 (zero - zazwyczaj). Teraz wpisujemy ciąg poleceń: select disk 0[ENTER] clean [ENTER] convert mbr [ENTER], kończymy poleceniem exit [ENTER].

Operacja jest bardzo szybka i po chwili możemy przystąpić do instalacji Windows.

 

Powyższy artykuł:  Partycja GPT - jak zainstalować system?