Strony internetowe - Lębork Łeba

Profesjonalne strony internetowe dla biznesu

e-mail: kontakt(at)mernet.pl    tel.: 604 607 996

Internet Explorer 11 vs Dziennik Lekcyjny Optivum (Vulcan)

Geneza problemu

Kilka dni temu Microsoft udostępnił nową wersję przeglądarki internetowej Internet Explorer 11, niestety nowa wersja przeglądarki nie współpracuje z vulcanowskim dziennikiem elektronicznym w wersji UONET. Użytkownicy, którzy nie mogą zalogować się do dziennika (po wpisaniu loginu i hasła pola login i hasło usuwają swoją zawartość) powinni sprawdzić jakiej przeglądarki internetowej używają w celu zalogowania się do systemu i zastosować się do poniższych zaleceń.

W związku z występującymi problemami publikujemy porady dla użytkowników dziennika, które umożliwią sprawne korzystanie z systemu Dziennik Lekcyjny Optivum.

1. Uczniowie i rodzice - zalecaną przeglądarką jest Mozilla Firefox lub Chrome (system powinien prawidłowo funkcjonować również na innych przeglądarkach - należy jednak unikać IE11, gdyż właśnie na tej wersji nie ma możliwości zalogowania).

2. Nauczyciele - Można korzystać z dowolnej  przeglądarki (wykluczając IE11), pod warunkiem, że dostęp do dziennika odbywa się za pośrednictwem modułu lekcyjnego. W przypadku korzystania z Dziennika Lekcyjnego Optivum praktycznie jedyną przeglądarką, która umożliwia uruchomienie aplikacji jest Internet Explorer 10 (istnieje mozliwośc uruchomienia aplikacji przez Firefoxa lub Chrome). Zalecaną wersją dla Windows 7 jest IE10, dla Windows XP zaleca się korzystanie z IE8. 

* Kliknij, aby dowiedzieć się jak uruchomić Dzinnik Lekcyjny Optivum - Vulcan w przeglądarce Chrome 

Jak sprawdzić wersję przeglądarki IE?

Po uruchomieniu IE klikamy w narzędzia, następnie Internet Explorer – informacje. W otwartym oknie pojawi się informacja o wersji IE.

 

 

 

Co zrobić w przypadku stwierdzenia obecności w systemie IE11?

Zainstalować inną przeglądarkę (o ile jeszcze nie mamy). Dziennik elektroniczny według informacji od serwisantów z Vulcana dziła już pod Google Chrome oraz Firefoxem (wymagają jednie zainstlalowania dodatków - opis instalacji tutaj: Dziennik Lekcyjny Optivum w przeglądarce Chrome). Sprawdziłem i potwierdzam, że uruchomienie dziennika w przeglądarce Chrome nie stanowi najmniejszego problemu (na Firefoxie nie sprawdzałem).

Co zrobić w jeżeli nie chcę używać innej przeglądarki?

Należy odinstalować IE11. W tym celu naciskamy przycisk START i wybieramy PANEL STEROWANIA. W panelu szukamy opcji PROGRAMY (PROGRAMY I FUNKCJE). Następnie klikamy w WYŚWIETL ZAINSTALOWANE AKTUALIZACJE. Po ukazaniu się listy aktualizacji szukamy Internet Explorer 11, klikamy prawym klawiszem i wskazujemy opcję ODINSTALUJ. Po odinstalowaniu (nastąpi restart systemu) należy ponownie sprawdzić wersję IE, obok wersji widoczny jest checkbox automtycznie zainstaluj nowe werje - odznaczamy i po problemie...

Należy dodać, iż zaleca się korzystanie z najnowszych wersji oprogramowania. Dotyczy to również IE, ale... Jak już wiemy dziennik nie działa pod najnowszą wersją przeglądarki, dlatego w kolejnym artykule udzielę wskazówek dotyczących uruchomienia dziennika w przeglądarce Chrome (Windows). Tym razem informacje będą przydatnie dla posiadaczy Win8.1, ktorzy to nie mają możliwości pracy na IE10.

 

 

 

 

 

czytany artykuł:

Dziennik Lekcyjny (Vulcan) nie działa pod Internet Explorer 11