Strony internetowe - Lębork Łeba

Profesjonalne strony internetowe dla biznesu

e-mail: kontakt(at)mernet.pl    tel.: 604 607 996

Porady dla użytkowników Joomla - twarda spacja [nbsp] 

Twarda spacja w Joomla 2.5

Automatyczne czyszczenie kodu w Edytorze TinyMCE.

Wielu użytkowników Joomli 2.5 zmaga się z problemem automatycznego usuwania twardych spacji (   ) z artykułów podczas zapisu. Problem banalnie prosty do rozwiązania w starszych wersjach Joomli, tym razem okazał się poważniejszy. 

Spędziłem kilka godzin przeszukując fora internetowe w poszukiwaniu rozwiązania tego problemu. Najczęściej użytkownicy forów zauważają, że z nowej wersji TinyMCE zniknęła opcja "czyszczenie kodu". Kolejne poszukiwania doprowadziły mnie do informacji, że w nowej wersji edytora TinyMCE opcja "clean on startup" została usunięta przez twórców z premedytacją, a opcje czyszczenia kodu są domyślnie ustawiona na TAK. 

Na kilklu forach natknąłem się na porady, aby wyłączyć filtrowanie w globalnej konfiguracji, niestety operacja ta nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Twarde spacje nadal były usuwane z moich artykułów.

Po kolejnych poszukiwaniach doszedłem do porady aby zmodyfikować kod edytora (z nawet logiczną instrukcją). Zanim przystąpiłem do modyfikacji kodu skorzystałem z rad najczęściej spotykanych na formach... "PORZUĆ TINYMCE i zainstaluj inny edytor". Postanowiłem sprawdzić skuteczność tego rozwiązania i zainstalowałem edytor JCK Editor. 

Problem twardych spacji ( ) został rozwiązany i w mojej ocenie szkoda czasu na walkę z TinyMCE. 

Mam nadzieję, że ten tekst pomoże innym poszukiwaczom zaginionych spacji (twardych) w szybkim i skutecznym rozwiązaniu problemu. Osobiście nad problemem przesiedziałem kilka godzin i nie znalazłem skutecznego sposobu na automatyczne czyszczenie kodu w edytorze TinyMCE dla Joomli 2.5. 

Publikuję ten tekst jako poradę dla mniej zaawansowanych użytkowników, być może dzięki temu zaoszczędzicie swój cenny czas.